STINĖT E JETĖS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jemi Njerez

Shko poshtė

Jemi  Njerez Empty Jemi Njerez

Mesazh  lutfi coka Tue Nov 20, 2018 1:30 am

O Vllezėrit e mi!

O vllezėr, Njerėz!
O motra, o vėllezėr!
A dini kush jeni?!

A dini nga vini?!
A dini pse jetoni?!
A dini ku shkoni?!O vllezėr!
Ne mend s’u mbushėm!
Kurrė s’u gėdhendem,
Kurrė s’u zbutėm!

Egėrsirė lindėm,
Egėrsirė mbetem!
Si nė paqė,
Si n’tėrmete!


Mos vrisni veten
Pėr ēdo ditė!
Lėshojeni terrin,
Dilni nė dritė!

Se kjo botė
S’ėshtė e jona!
Janė me ne
jeta e mortja!O Njerėz pa logjikė!
Nga vetja keni frikė!

O Njerėz pa vetėdije!
Mendja jonė fije-fije!

O Njerėz pa ndėrgjegje!
Kurrė nuk fole,
S’mu pėrgjegje!O Njerėzit e mi!
Ndalni urrejtjen !
Ndalni urretjen
E njeriut tёnd!

O Vllezėr!,
Ndalni grykėsinė
E mashtrimin!
Ndalni luftėrat
E shfrytėzimin!


O Vllezėr!,
Flakni xhelozinė!
Dhe egoizmin!
Flakni padijen
E primitivizmin!

O Njerėz,
largoni veset,
Largoni vuajtjet,
Largoni paudhėsinė!...


Pėrqafoni tė vėrtetėn,
Gėzimin e drejtsinė!

O vllezer me shpirt hyjnie!
S’i delni zot kėsaj dhuntie!

O Njerėz, krijesė hyjnore!
Mos shkatėrroni ē’tė bjen pėrdore!

O Njeri, ke pėrgjegjėsi!
S’je i vetmi nė Gjithėsi!
O Njeri, pa njerėzi!
Pėr ēdo ditė zi e mė zi!

O Njeri, qė s’je Njeri!
Zbute zemrėn, shpirtin pėrtri!

O Njeri, bėhu NJERI!
Si t’krijoi ZOTI mu eTy!

lutfi coka

Numri i postimeve : 25
Registration date : 26/02/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi