STINĖT E JETĖS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lutfi Coka/Thenje qe te sherbejne ne jete.

Shko poshtė

Lutfi  Coka/Thenje qe te sherbejne ne jete. Empty Lutfi Coka/Thenje qe te sherbejne ne jete.

Mesazh  lutfi coka Fri May 29, 2015 10:33 pm

Nga Lutfi Coka/Shprehje qe te udheheqin ne jete


1--Dituria eshte fuqia e mendjes,urtesia e shpirtit,DITURIA CELESI I XHENETIT.
2—Kush shoket nuk I kujton ,veten e tjeterson.
3—Pema cmohet na kokrra ,njeriu cmohet nga puna.
4—Jeta eshte nje enderr e gjate,ndersa vdekja nje zgjim I papritur.
5—Degjo keshillat e atyre qe dine shume ,por dhe atyre qe ju duan me shume.
6—Po te merresh me rinine harron pleqerine.
7—Buzeqeshi jetes se ajo do ju buzeqeshe juve.
8—Kur merr rrugen vetem je hiq.kur je vet dyteje dicka,kur je vete I yret je I kompletuar.
9-Nje zemer e bardhe vle me shume se te gjithe kokat e botes.
10—Mos bej te kunderten e asaj qe kerkon femija.
11-I shpejte si era,punetore si bleta.
12—Emri qe I vihet te pora lindurit shpreh deshiren e te medhenjeve.
13—Fjala te meson shembulli te udheheq.
14-Sjellja eshte prova e vetme e sinqeritetit qe buron nga zemra.
15—Me thuaj me cilin rrin ,te them se kush je.
16—Shoqeria nuk shikohet me sy ,por me shpirt e zemer.
17—Njeriu kur ka zemer te bardhe,ka dhe fetyre e faqe te celur.
18—Te mulliri duhen dy gure ,te miqesia duhen dy zemra.
19—Njeriu fisnik matet ne te folur,por I shpejte ne veprime.
20—Palca e miqesise se vertete eshte besimi tek njeri tjetri.
21—Besa e shqiptarit si purteka prej arit.
22—Femija eshte si pema qe kur krasitet ajo rritet e shendetshme dhe jap prodhime te bollshme.
23—Rete e bashkuar sjellin shine,por njerezit e bashkuar sjellin fuqine.
14—Erdhi bnija qeshen shtepia.
25—Artisti eshte syri,veshi,zemra,dhe zeri I epokes.
26—Thjeshtesia ka me shume bukuri se vete bukuria.
27—Po te mos kishte vuajtje ne jete ,nuk do kishte vlere gezimi.
29---Njerezit e mire shenderrisin ne toke si yjet ne qiell.,
30—Pleqeria eshte nje monedhe qe nuk I shmangesh dot.
31---Shqiptari per mik djeg shtepine.
32—S’te bent e madh mosha ,,por mendja e zemra.
33—Me I mire I pari I fshatit se I dyti ne qytet.
34—Nuk eshte emir qe te ben njeri,por njeriu ben emer.
35—Gjurmet e njeriut nuk gjenden ne uje,por ne jete ,pune dhe qendrimet e tij.
36—Miqesia eshte cilesi qe hap te gjitha portat e komunikimit.
37—Atdheu eshte kulti I njeriut.
38—Urtesia eshte shkenca e lumturise.
39—Sa me e veshtire eshte puna aq me e madhe eshte nderi I saj.
40—Xzemra e para qe lind dhe e fundit qe vdes.
41—Me mire plak ne fshat se sakat ne qytete.
lutfi coka

Numri i postimeve : 25
Registration date : 26/02/2011

lutfi coka likes this post

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lutfi  Coka/Thenje qe te sherbejne ne jete. Empty Poemėer UCK

Mesazh  lutfi coka Sun May 02, 2021 7:02 pm

Lutfi coka/Poemė kushtuar UĒK
UĒK Lavdia e Kosovės
Krenaria e Shqipėrisė
Nderi i kombit


UĒK tundi dhenė
Nė Kosovė ngriti folenė,
Atje ishte shpirti
Lavdinė lart e ngriti.Pėr Kosovė tokė tė lashtė
Grusht ēeliku UĒK-ja
Nė beteja fushė e mal
Ngriti flamurin Shqiptar

Kur sulmonte UCk-ja
Trup me trup e flakė pėr flakė,
Thonin Serbėt janė luan
Janė “Jasharė “anė e mbanė.Pėr Kosovė ishte roje
Vigjilonte nė kėto troje,
Nė zemėr kishte lirinė
Mbi Serbin bėri kėrdinė.

Nė acar plot suferinė
UĒK-ja si vetėtimė,
Ishin bijė shqiponja mali,
Ndaj armiku nuk e ndali!Luftuan trimat pėr liri
Pėr kosovė e pėr Shqipėri,
Tmer ishte pėr Serbinė
E pse vetė nė lojėn hynė!

Befasi kishte veprimin
Si arti si triumfimit,
Inisiativa vend nuk lėshonte
Ēdo betejė e fitonte.Ishin trima tė rrallė
Luftonin ballė per ballė
Ideali i ndriēonte
Serbinė e verbonte.

Thoshte Serbi ē’janė kėto?
Tė bashkuar si kėta
Nė zjarr ndezėn tokėn
E habitėn e gjithė Botėn.Nuk i lindi as baba as nėna
Por nga dielli e hėna,
Me traditėn e shqipėrisė
Dashuri e atdhetarisė.

UĒK –ja kur sulmonte
Vdekjen kurrė se mendonte,
Prandaj plumbat i kalonte
Dhe armikun e asgjesonte.Si rrufe nė kup tė qiellit
Serbin nga prapa diellit
Na pushtoj me dhunė e hekur
Deshi nė hellė pėr t’na pjekur.

Errėsuar qielli,errėsuar dheu
Gjer nė dhėmbė kasaphanė,
Serbėt rėndė e mė rėndė
Erdhėn t’na shkelin me kėmbėNuk ėshtė parė e dėgjuar
Tė kapėrdiset njė i huaj
Me tmerr e tėrbim
Na bėn ligjin nė vendin tim.

Krekosur me hekur e zjarr
Ēdo kilometėr njė varr
I lanė kockat nė kėto anė
Kur serbėt te shqipet ranė.Jo kurrė nuk durojmė
Tė nėnshtruar nuk jetojmė,
Se tė shtrejtė kishin lirinė
Pėr Kosovė e pėr Shqiperinė.

Bisha e egėr nė lemeri
Donte streh nė Kosovė,
U pėrhap nė tėrė botėn
Me armė ta hėngrėn kokėn!Me mijra tė vrarė
Kosovėn kasaphanė
Por kockat i lanė nė kėto anė
Luftuan shqipet pėr vatan.

Ky ėshtė Serbi i zi
Trufullon nė Kosovė
Por UĒK revolucionare
E bėri kufomė e bėri varre!Tė gjithė bashkė UĒK
Sulmonte si rrufe,
Nė fillim e bllokuan
Dhe pastaj e shpartalluan..

Ishte luftė tmerr e vullkan
Tė vriste e nėnshtronte,
Kush luftoi pėr Kosovė
Sakrifikoi por, fitoi!Se Kosovėn nė kėmbė e ngriti
Populli zemra e shpirti
Kosovė popull e uĒk
Bashkė NJė ,pėr Atdhe.

Ndaj Sebin fort e tundi
Gjaku i derdhur e lėkundi
Me trimėri tė rrallė
Vdekjes i dilnin nė ballė.Ndrit Kosova,Ndrit atdheu
Me shpatė si Skėnderbeu,
Pėr armikun e paduruar
Serbin e shpartalluan.

Nga Drenica plakė
Dukagjini Kulmak
Afėr qiellit pėr mbi re
Ishin betuar pėr atdhe.Para kombit e Atdhetarisė
Me aleat e forca tė Natos,
Ēliruan Kosovėn
E larine e sollėn.

Hekur hėngrėn me dhėmbė
Ndoqėn serbinė kėmbė pėr kėmbė,
Me goditje papushim
Gjer nė strofkė nė mbarim!
Largohen menjėherė
Nga goditja e UĒk
Zjarr rrebesh e bomba dore
Ish hakmarrje popullore.

Ju urrej Kosova plot halle
Ju na futėt nė kėto valle
Na sollėt vuajtje e mjerim
Ndaj iu godasim me tėrbim!


U ndez Kosova nė flakė
Ēdo pėllėmbė larė me gjak
Dhe kur doli nga llogorja
Nė beteja erdhi fitorja.

Edhe Serbi vrau e ngriu
Koracėn seē e shkriu
Bashkpuntorėt i tmerroj
Mercenarėt i shpartalloj.Kur mori vesh Serbia
E kapi tmerri e lemeria,
Nėpėr fushat e Pashtrikut
Njėmijė groshė vrima e miut.

Me luftė tė pėrgjithshme
Me beteja tė befasishme
UĒK solli lirinė
Dhe bukur shkroi historinė.Kur vritej ndonjė shok
Betoheshin tė gjithė tokė,
Morėn hak sollėn lirinė
Pėr Kosovė e pėr Shqipėri.

Ndroēoi dielli erdhi liria
Nė djep u gėzu fėmija,
Nga zjarri u dogj dhe guri
Mbi qėndresė u ngrit flamuri.UĒK tundi dhenė
Nė Kosovė ngriti folenė,
I kish rrėnjėt thellė te dheu
Merrte forcė nga Anteu.

Kosova e lindi e rriti
Ajo nė kėmbė e ngriti,
Geni tij ishte farė
Nuk i mbeti betejė pa marrė.Nė rebeshe e tufane
Nė beteja pėr vatan
Fitoren e lajmėronte
Kėnga shqipe nuk pushonte.

Nė zjarrin e luftės krijoheshin
Nė pushime kėndoheshin,
I kėndonin trimit qė binte
Dhe lirisė qė po afronte.Shpirti i ēdo shqiptari
Del nga pushka kėnga e zjarri,
Menēuria e trimėria
Kėtu e ka rrugėn lavdia.

Me pushkė e kėngė bashkė
Ėshtė krenare Kosova e lashtė,
Bashkė e pėrcjellin trimin
Ashtu si solli ēlirimin!Serbi stėrrė e i errėsuar
U bė bishė e egėrsirė,
Frikė kishte kur i dėgjonte
Edhe kėnga e tmerronte.

Trimat e Kosovės sollėn
Sollėn dritėn e lirisė,
Nė kėtė tokė tė rėndė
Tė mencurisė pushkė e kėngė.Se nga pushka e UĒK
Nė qytet fshat e mal,
Ku ka troje Arberore
Tė gjithė uruan pėr fitore.

Ishte forca e suksesit
Ish vullkan e tėrmet
Por si yll nė Kosovė ndriēoi
Dhe Serbin fort verboi.Se nė Kosovė u formua
Nė beteja u burrėrua
Kur kalonte nė llogore
Nga fitorja nė fitore.

Nė Kosovė kur kalove
Me trima shumė u shtove
Por dhe nga Shqipėria Nenė
U radjitėn me luftė e kėngė.Uck-ja me forca tė reja
U mbushė e u forcua e tėra,
Por dhe Serbi le ta dijė
UĒk me shumė mijė.

UĒk ishte Atdhetare
Ish Ushtri ēlirimtare
Lart mė lart i ndriti lavdia!
Ishte shpresė nga trimėriaEH moj UĒK lavdia
Qė linde nė Kosovė
Pėr armiq e hafije
Tmerr e frikė u bėre sot!

UĒK si vetėtimė
U shpalle heroinė
Nė kosovėn e vjetėr
Si UĒK-ja nuk ka tjeter.
lutfi coka

Numri i postimeve : 25
Registration date : 26/02/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi