STINĖT E JETĖS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A ka vlere kuvendi i sotem!!!

Shko poshtė

A  ka vlere  kuvendi i sotem!!! Empty A ka vlere kuvendi i sotem!!!

Mesazh  lutfi coka Mon Jun 13, 2011 7:03 pm

Ne kohen kur nuk kishte shtet,tribuna e udheheqjes dhe e organizimit te popullit ishin "Dhomat e burrave" dhe "sheshet e trimave''..
Ne dhoma mbaheshin kuvende dhe diskutohej per cdo problem qe kishte populli.Pas nje diskutimi,se si do te zgjidhet me mire ky problem.jepeshin mendime nga me te ndryshme dhe ne fund hidhej ne vote mendimi me i mire dhe me i pelqyeshem,dhe nuk mbetej agje tjeter vetem zbatimi me korrektesi dhe sejcili mundohej me aftesine etij per ta bere realitet dhe jo per te penguar se vete ai ka votue ...
Ne sheshe behej mbledhja ku merrnin pjese mbi 18 vjec dhe merrnin vesh se si eshte punuar per te zbatuar vendimin.Sot,ne shekullin e 21 kuvendi zgjidhet nga populli,per te punuar dhe drejtuar reformat ekonomike e politike ne vend.Por ndodh nje gje e paimagjinueshme ne kuvendet tona ,gjoja te paisur me nje nivel bashkekohore.
Ne kuvend diskutohet se si duhet te pengojme nje alternative,si ta nxijme me keq qe ajo te mos realizohet,ne vend qe te japin alternative dhe rruge per ta permisuar,per ta realizuar sa me shpejte dhe sa me mire.Arrin puna sa fillon e prishet gjuha e te shprehurit,te nxijne mendimet e njeri tjetrit dhe te dalin pa nje perfundim te sakte dhe sa me shpejte ne sherbim te popullit .Ne momentin kur nuk gjejne zgjidhje ndermjet tyre dalin e qajne ne televizor,duke iu ankuar popullit qe i votoi per kete qellim..Kur nuk jane te afte te nxjerrin nje produkt te mire gjate diskutimit,cdo ti ndihmoje populli!? Populli mendon e thote:--"Kur nuk jan te afte te mirren vesh me njeri tjetrin ,ata e kote te jene ne kete kuvend burrash"
Kuvendet e popullit dhe besa e tyre,kane mobilizuar ne lufte popullin dhe me ta kane korrur fitore,pa nje shtet te tille,pa nje kuvend qe paguhet nga vete ky popull qe pret kaq shume.
E pra o popull,hap syte,kerko e voto alternativen me te mire dhe nje kuvend me te mire,qe ne plan te pare vendosin popullin,atdheun dhe jo korrupsionin e parane...Kjo e fundit do ju ngec ne fyt sa me shpejte e me shume turp..Meno, gjyko ku jemi e ku do shkojme me nje politike te tille

lutfi coka

Numri i postimeve : 25
Registration date : 26/02/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A  ka vlere  kuvendi i sotem!!! Empty Politika e shteti

Mesazh  lutfi coka Wed Sep 13, 2017 10:03 pm

Lutfi coka/Politika e shteti
Ekonomi politike
Njё plagё nё kraharuer,
Nё gjumё klasa punёtore
Lidhur kёmbё e duar.

Hajmedet,pёr ne medet
Hajmedet, Apёr ne pёrvjet,
Pёr ne pёrvjet ,pёr ne sivjet.
Prit njё muaj, prit shumё vjet.

Hajnat coptuan vendin
Njeriun ,trollin e kohёn.
Atdheun tokё nё zjarr
Atdheun frymё e mallё.

Ngrihet poshtё, bije nё varr.
Ёshtё arbitёr i kёsaj shoqёrie
Epaskrupullt e vёrbuar,
Drejtёsi kёtu nuk ka
Politikё e gabuar.

Mbarsur nё botё e vende
Shtruar lindёn mendime,
Spekullime me prapaskena
Me helmin e gojёs ndyjnё tokёn.

Rezikohet sovraniteti
Nga politika mashtruse,
Pёr shfrytёzim,jo zhvillim
Me gёnjeshtra mbajnё shtetin.

Ky shtet analfabet
Bёn ēdo ditё eksperiment.
Uzurpuar me dituri
Patriotёt i vret i burgosi .

Qeverisje e habitur
Ekonomia shkon nё kanal,
Teori gjithё gёnjeshtёr
Ky shtet eksperimental.

Kjo strukturё shtete vasal
Ku gomari bёhet mbret.,
Ushqime shumё vitale
Ҫ’po na gjen o milet.Gozhda ther mendimin
Artin, shkronjёn e fjalёn.
Thika nё terr ndrin
Ther tё riun,thёr njerin.

Kjo demoktraci
Nё letёr ёshtё liria,
Degjenerim ,o njerёz
Mashtrohet rinia.

Lufta pёr pushtet
Egёr zhvillohet,
Korrupsioni flagrant
Nё vend shumohet…

Inflacioni te ne
Thonё e ka bota,
Ngrini ēmimet,tё kursejmё
Shtёrngo rrypin ,o milet..

Politika ēdo gjё vendos
Formalitete me votё.,
Me polici te dera
Njerёzit ankohen kot.


Kёtё qeverisje
Se kupton as gomari,
Ёshte teori fiktive
Frymёn ta merr sё pari.

Kjo politikё ёshtё si limё
Nё popull zotohet,
S’tё jep asgjё,por tё merr
Birёn e rrypit ,fort shtёrgohet.

Kjo varfёri e qeverisё
Na ka fut nё siklet.
Kёtё program e ka stёrvitje.
Shtёrngo rrypin ,o milet.!

Pёr rreth ka terrin
Futur nё burg tё thellё.
Jeta rёndohet si zhiva
Duke parё veē skёterrё.

Dritё ёshtё jeta
Si gjallesё mbizotron.
Ҫelin lule ,thahen kёneta,
Vjen njё dite, populli s’duron.


O shqiptarё tё mjerё!
Si lypsa derё mё derё,
Levizi Shqipёria e terё
Pa shtet,pa shpirt pa vlerё.

Pse tё duhet detyra?
Nuk ju duhet puna?
Djersa shfrytёzohet
Pastaj vjen dhuna.!?..

Nё ushqejmё botёn
Mineralet po vidhen.
Pse jo dhe Ne
Pёr bukёn po dergjen.

Na prźt dorёn
Kur proteston.
Me duar e hekur
Ta mbyll gojёn e poshtron.


Vriten njerёzit
Porsi kunguj.
Porsi derrat
Grumbuj-grumbuj.

Vdekje aksidentale
Vrasje me shumё elegancё.
Vdekje nga informaliteti
Vrasje prej tradhetisё.

Djemt e shqipes
Me duar e fletё.
Nё vende tё huaja
Atje kanё metё.

Bijtё e shqipes
Pёr ca dollarё.
Pёr rreth botёs
Si gjynahqarё.

Humbi nderi
Humbi mundi,
U dogj shpirti
U tha truni.
Anё e mbanё
E mbuloi shkrumbi.
Shpinёs sonё i bjen druri.

Na bije druri
Na bije plumbi.
I miri ,kёtu humbi
Humbi dhe trimёrija.

Me kёmbё nё akull
Nje shtet i kalbur.
T ēorjeton gati
Me dhёmbё tё hapur.

S’tё njeh politika
Se je njeri i mirё.
Nuk njeh as veten
Nuk shijon as lirinё.

Kryeministra pseudopatriot
Patriot me fjalё.
Difiqit nga koka
Na futen nё valё.I kёnaq paraja
Jetojnё shumё mirё.
Me armiq si varri
Thonё jemi mirё.

Dheu pёrmbi varr,
Ka shumё robёri
Dhe digje nё zjarr
Pёr tё heq zingjirё.

Zogu i shqipes
Me krah e fletё.
Nёpёr botё
I mjerё ka mbetё.

Zogu i shqipes
Pёr ca dollarё
Pёr rreh bote
Gjysma gjynahqarё.

Asnjёherё e jona
Qeverisje e pabesё.
Pёr tё patur Shqipёri
Duan pushkёn kresё.

Shqipёri dukesh e lirё
Duke pёrcjellё nё dy
Por jemi nё zingjirё
Pa duar ,pa sy.

Tё kem njё grushte tё fuqishёm
Pёr triumfin e lirisё,
Do kisha ēarё padrejtёsinё
Mu nё zemёr tё rinisё.

Humbi nderi
U dogj shpirti,
U tha truni
Shpinёs sonё i bije druri.

Kjo ёshtё teoria
Ёshtё masakrimi.
Ku derdh lot mjerimi
Quhet mbi sundimi.

Nga politika je i lirё
Por jam shumё acar.
Jam i ngrirё
Shume rendё..Per ne ёshtё atje ,ku del bari
Edhe eshtrat nё mёrgrim
Tё tretur porsi skllavi…
Pёr ne veē mjerim!.lutfi coka

Numri i postimeve : 25
Registration date : 26/02/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi